Cultural Awards

Cultural Award

Session 2013-14 

Prize Distribution I
CULTURAL AWARDS
26th July
SESSION : 2013 - 2014
MUSIC
S.No. Name Present Class Award
1 Pragun Kaur VI Best in Vocal (Prim)
2 Shraddha Shree IX Best in Vocal ( Sub Juniors)
3 Samarth Dhole X Best in Vocal (Juniors)
4 Harit Sharma XII Best in Vocal (Seniors)
5 Anant Abbi IX Best in Instrumental Music (Sub Juniors)
6 Dhananjay Mehta VIII Best in Instrumental Music (Sub Juniors)
7 Heera K . P. XI Best in Instrumental Music (Seniors)
ARTIST
8 Pearl Mutreja IV Best Artist Award (Primary)
9 Tanvi Jain VIII Best Artist (Sub Juniors)
10 Riya Mahajan X Best Artist Award (Juniors)
THEATRE
11 Siddhant Singh VI Best in Theatre (Prim)
12 Gracy Tanwar VIII Best in Theatre (Sub-Juniors)
13 Manuj Kathuria X Best in Theatre (Juniors)
DANCE
14 Devansh Malhotra VI Best in Dance (Prim)
15 Sarah Williams VIII Best in Dance (Sub-Juniors)
16 Sayanee Mondal XI Best in Dance (Juniors)
       
LITERARY (Quiz/Olympiads)
17 Robin Sinha V Best in Literary Activities (Prim)
18 Lakshay Chauhan IX Best in Literary Activities (Sub-Juniors)
       
DEBATES/DECLAMATION/RECITATION
19 Kriti Saxena IV Best in Literary Activities (Prim)

Session 2012-13

CULTURAL AWARDS
27th October, 2013
SESSION : 2012 - 2013
MUSIC
S.No. Name Class Award Participant /           Non-Participant
1 Shradha Shree VIII DD Best in Vocal (Sub- Juniors)  
2 Debjyoti Chakraborty IX RD Best in Vocal (Juniors)  
3 Harit Sharma XI RV Best in Vocal (Seniors)  
4 Heera K P X RV Best in Instrumental Music (Juniors)  
5 Varun Ramanathan X RD Best in Instrumental Music (Juniors)  
ARTIST
6 Tanvi Jain VII HT Best Artist Award (Sub-Juniors)  
7 Anjali Yadav XII RV Best Artist Award (Seniors)  
THEATRE
8 Sarah Williams VII HT Best in Theatre (Sub-Juniors)  
9 Vishal Pawar X HT Best in Theatre (Juniors)  
LITERARY
10 Debanjali Dasgupta XI DD Best in Literary Activities (Juniors)  
         
DEBATER
11 Gautami Khanna VII HT Best Debater Award (Sub-Juniors)  
12 Mehak Sangwan X LD Best Debater Award (Juniors)  
13 Jayant Bhardwaj XII RD Best Debater Award (Seniors)  

Session 2011-12 

CULTURAL AWARDS

SESSION: 2011-2012

S.No.

Name

Class

Award

Music

1

Shradha Shree

VII DD

Best in Vocal Music (Sub-Juniors)

2

Sunandita Pandit

X HT

Best in Vocal Music (Juniors)

3

Arjun Verma

VI SD

Best in Instrumental Music (Sub-Juniors)

4

Aditya Madhavan

X RD

Best in Instrumental Music (Juniors)

DEBATOR

5

Rudrani Dhole

IX LD

Best Debator Award (Juniors)

6

Mishika Mehrotra

IX

Best Debator Award (Juniors)

7

Puneet Bansal

XI

Best Debator Award (Seniors)

ARTIST

8

Naman Ahuja

IX

Best Artist Award (Sub-Juniors)

9

Devika Walia

X

Best Artist Award (Juniors)

10

Tiru Sharma

XII RV

Best Artist Award (Seniors)

DANCE

11

Nikhil Arya

VIII

Best Dancer Award (Sub-Juniors)

12

Aditi

VIII

Best Dancer Award (Sub-Juniors)

13

Sayonee Mondal

IX DD

Best Dancer Award (Juniors)

LITERARY

14

Saksham Kukreja

VIII

Best Literary Activities (Sub-Juniors)

15

Jayant Bhardwaj

XI RD

Best Literary Activities (Seniors)

THEATRE

16

Lakshya Bahal

XI RD

Best in Theatre (Seniors)

17

Puneet Lekhi

XII SD

Best in Theatre (Seniors)

18

Nipun Bhatnagar

XII DD

Best in Theatre (Seniors)

 

Audio On
"I have a simple philosophy: Fill what’s empty. Empty what’s full. Scratch where it itches. ~ Alice Roosevelt Longworth "